DEKORASYON

AÇIK RENK PARKE KOYU RENK MOBİLYA İLE NASIL GİDER

Açık Renk Parke Koyu Renk Mobilya Nasıl Gider?

Ev dekorasyonun en önemli adımlarından biri parke– mobilya uyumudur. Farklı renklere sahip parkeler salonun havasını değiştirir. Özellikle açık renkli modeller daha ferah ve geniş bir oda elde edilmesini sağlar. Açık renk parke tercih etmek isteyen kişilerin kafasını karıştıran sorulardan biri koyu renk mobilyalar ile uyumlu olup olmayacağıdır.

Ferah Bir Alan Elde Etmek İçin Açık Renk Parke Kullanımı

Açık renk parkeler genellikle ferah ve geniş bir alan elde etmek için kullanılır. Bu nedenle daha çok ufak odalar için tercih edilir. Koyu renk mobilya ise ortamın biraz daha dar ve boğucu görünmesine neden olur. Açık renkli parkenin vermiş olduğu aydınlık görünümün önüne geçebilir. Bu nedenle iki parça birbirleri ile uyum sağlayamayabilir. Parkenin yaydığı sıcak ve samimi hava koyu renk mobilyalar ile biraz dağılabilir. Bu nedenle açık renk parke ile açık tonlardaki mobilyaların kullanılması önerilir.

Kişisel Zevkler Doğrultusunda Bir Seçim

Elbette kendi zevkleriniz doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz. Odanızda nasıl bir görünüm elde etmek istiyorsanız o doğrultuda seçim yapabilirsiniz. Örneğin kahve ve koyu tonlar eve daha rustik bir görünüm kazandırır. Bu yüzden parkeniz açık olsa dahi koyu mobilyaları kullanıp farklı bir hava elde edebilirsiniz. Bu zıt görünüm ile daha klasik bir dekorasyon yakalayabilirsiniz. Sadece birkaç mobilyayı koyu renk kullanarak ferah ortamı kesmemiş olursunuz.

Bej tonlarında bir parkeye sahipseniz sarı alt tonu sayesinde dekorasyonu daha rahat yapabilirsiniz. Bej krem rengine göre biraz daha koyu renkli mobilyalara uygundur. Sarının etkisi sayesinde özellikle kahve, ahşap tonlu mobilyaları tercih edebilirsiniz. Eğer zıtlıktan yanaysanız gri renkli parkeler de siyah mobilyaları kullanabilirsiniz. Siyah mobilyalar krem ve bej parke ile fazla uyumlu olmayabilir, ancak gri parkeler ile oldukça havalı ve modern bir görünüm kazandırır. Odayı kullanma miktarınıza bağlı olarak bu seçimlerde değişiklikler yapabilirsiniz. Daha az kullandığınız odalarda bej parke- koyu mobilya, daha sık kullandığınız odalarda da gri parke- koyu mobilya uyumlarını elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir